Токені́зм (tokenism) — концепція, запропонована Розабет Кентер, в рамках якої постулюється, що на групову динаміку впливає пропорція людей з різних культурних категорій в групі (зокрема, з гендерної та расової приналежності).

Натомість я переконаний про більш широкі можливості застосування даної теорії стосовно теорії лайфового накопичувального страхування (далі — в Теорії), яку я розробляю і разом зі своєю командою дієво втілюю в життя.

За допомогою методів екстраполяції я вирішив розглянути з позиції токеністичної теорії тих людей в Україні, які не мають поліса лайфового накопичувального страхування і тих людей, хто:

  • сповідуючи філософію фінансового самозабезпечення,
  • бажаючи мати додатковий пасивних дохід у періоді зрілості,
  • а також захист життя і здоров’я під час періоду заробітку –

має поліс лайфового накопичувального страхування (далі ‑ ПЛНС).

Отже, з позицій токеністичної теорії в асиметричній групі їх учасників та учасниць, які складають більшість — сьогодні в Україні домінантна більшість не має ПЛНС —називають домінантами, а ті, хто кількісно лише символічно представлені в групі — в Україні ПЛНС мають приблизно 1,5%  — токенами (символами).

 

Отже я і ті, хто мають поліс лайфового накопичувального страхування (приблизно 1,5% в Україні) виступаємо токенами в Українському суспільстві, водночас домінантами в розвинених суспільствах.

Що це дає на практиці?

Токени через свою малу чисельність є більш помітними. Саме через це вони більш стереотипно сприймаються, їх характеристики перебільшуються порівняно з домінантами. Набір очікуваних зразків поведінки як сформовані культурою та розповсюджені узагальнені уявлення про те, якими є і як поводяться домінанти і токени є наслідком традицій мотовства, тотальної відсутності фінансової грамотності.

Якщо більшість людей ходить вулицями засмучена, а токени ходять веселі, то на думку домінантів, токени — сектанти.

Якщо домінанти є впевненими у сьогоднішньому дні і невпевненими у своєму майбутньому, а здебільшого вони про нього воліють взагалі не думати, бо не знають, чого чекати, то токени – живуть гарно як сьогодні, так і дієво втілюють своє гарне життя в майбутньому. Саме ця переконаність токенів у своєму майбутньому домінантами інтерпретуються як «зазомбованість».

Доволі часто можна почути від домінантів такі думки: ті, хто мають поліс або працюють в страхових брокерах хочуть лише «впарити поліс». Лишаючи осторонь увагою сам термін «впарити», декілька ремарок.

У мене сформувалося запитання до домінантів: а чому, коли  «впарюють» різні акції чи то на:

  • Чорну п’ятницю
  • Святого Миколайчика
  • Різдво
  • Новий рік
  • 14 лютого
  • 8 березня
  • черговонадцятий «останній» тотальний розпродаж тощо,

то у домінантів не вникає ніяких стереотипів із власною, м’яко кажучи, не завжди обґрунтованою і прагматичною поведінкою, яка є наслідком слабкості щодо протистояння впровадженню концепції агресивного маркетингу.

Парадокс бідності в Україні полягає у тому, що в Україні ті, хто має поліс лайфового накопичувального страхування виступають в ролі токенів, воднораз за кордоном ті, хто має поліс, виступають в ролі домінантів.

Звідси різне сприйняття тих, хто займається MLM бізнесом, зокрема у сфері фінансового консультування в Україні і за кордоном.

Узагальнено можу виділити неформальні ролі токенів MLMщиків:

  1. «друг-товариш» — домінанти від цього токена очікують емоційної підтримки, а не ділової активності, розуміння «проблем» домінанта, які не дозволяють йому сплачувати поліс;
  2. «радник» — тут токен сприймається як людина, яка багато чого знає щодо різних фінансових інструментів, тому даного токена можна завжди про все питати, але не купувати у нього або через нього поліс;
  3. «зухвало успішні і позитивні» — дані токени, особливо серед чоловіків-домінантів викликають обурення своєю успішністю;
  4. «манихантер» — цим токенам приписується надмірна жага до збагачення за рахунок комісії, яку отримає токен, який продає поліси.

Всі ці ролі стабілізують стереотипність мислення домінантів в українській соціальній системі і тим самим масштабують фінансову дискримінацію, яка призводить до продовження традицій бідності.

А як би Ви хотіли зустріти період зрілості? В якій групі домінантів ви хотіли б опинитись?

 

Джерела натхнення:

  1. Токенізм. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%BE%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D1%96%D0%B7%D0%BC
  2. Домінанта (психологія). Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%B0_(%D0%BF%D1%81%D0%B8%D1%85%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D1%96%D1%8F)

 

Про автора

Close