© Володимир Ліпкан

04.06.2024

 

І знову я повірив в щирість у людини:

Вперед летів, розкривши крила,

Я мріяв, що добро — то вектор, шлях до зміни,

Я вірив в чесність, що була мінлива.

 

У очі любо посміхались, запевняли

Казали, щоб не переймався, добре буде все,

Книжки підписували, з посмішкою дарували,

Здалося, що реалізую врешті я себе.

 

Але тут знову й знову критика лунає:

Багато „вперше”, „те не так і се”,

Ліпкан в науці нас не прославляє,

Одноосібно пише геть усе”…

 

„Не та структура і не ті завдання”,

Повсюди критика, негація і небажання.

Якщо ти критикуєш, ласку май: запропонуй,

Окресли власне бачення і шлях ти намалюй.

 

„Підрозділів відчутно забагато”,

„І незліченно пунктів тої новизни”,

Ой, клята „міждисциплінарність”

Не бачать у науці глибини.

 

Хто право дав, щоб істину приватизувати,

Себе „останньою інстанцією” сміливо називати

Судити і з погордою виносити вердикти?…

Де є ціпки — не буде волі Бенедикта.

 

Не будем мать своїх Платонів,

Сікорських, і Айнштайнів і Ньютонів.

Наука без кайданів має розвиватись,

У нас же звикли у науці самолюбоватись.

 

Топити, гнобити, всіляко принижати,

Дивитись прямо в очі і брутально так брехати,

Казати про невідповідність, спеціальність,

Підкреслюючи лише власну велич, геніальність.

 

Нема наступності в науці,

Замало справжніх лідерів і вожаків.

Тож для політиків блискучих,

Той світ науки вже давно стемнів.

 

Зрабовані ментально думкою про власну першість,

Вони дорогу новим людям не дають:

Бо вороги альтернатив, полеміки, системність

Вони цей світ майбутнього псують.

 

Яка ж там Українськая Держава,

Лунав той гомін звідусіль, —

Не прийнято так називати Україну”!

„Шановними” людьми заволодів ментальний хміль.

 

Асоціація з „минулим гетьманатом”,

Невдачами і скрутою, поразок манівці.

То розумовим треба буть дегенератом,

Щоби бояться справжніх вільнодумців і Творців!

 

Творців, які творили Українськую Державу!!!

Не просто „Україну” і не просто „УНР”.

Республіка, монархія — державність є начало!!!

А назва „Україна” — то скарб із СРСР!

 

Лексема „Україна” — назва території.

Вона державний зміст не визначає!

Держава має назву — це історія,

Державність — нації зумовлює, ґенезу позначає.

 

Державність нації — це риса,

В ментальність вкарбувати маємо її.

Тому доцільно назву вірно визначати,

Бо „українці” — це не просто жителі й населення землі.

 

Не просто: населяють певні території,

Живуть віками і плодять дітей,

Вони — є автохтони, мають величну історію,

Вони взірцем є працьовитості,  генерування смислів і нових ідей.

 

Державу ми створили, черга — українців”, —

Ця моя теза так збентежила усіх,

То що за вчені-популісти,

Що заперечують сю ідентичність? Це не сміх[1].

 

„Гуманітарна аура” всім поперек горлянки встала:

Так геть усіх Костенко Ліна „задобвала”!

Діоптрії, позбавлені розумного лаштунку,

„Шановні” ті — пропащі, нема їм порятунку.

 

Це зрада в головах у тих „учених”,

Змосковщених в усталених кліше,

Я відчуваю спротив той шалений,

Він надихає далі йти понад усе.

 

Не бачать жодних аргументів,

Не чують інших, тож лишень себе:

Наука наче поле екскрементів,

Де є „шановні” — їхня думка, то для них усе!?

 

А решта? Хай там десь блукає,

Не можна світло закривати,

„Шановні професóри” іншу думку мають,

А решті навіть нічого й шукати.

 

У темряві облудства самозакохання,

Наука справжня чахне без вагання!

Полеміка, дискусії і науковий плюралізм —

Це шлях до розвитку, це є демократизм!

 

Омана, заздрість і некомпетентність,

Підступність, підлість і брехня —

Ось так: наука має і таку валентність,

Тому про труднощі всі балачки — не маячня!

 

Сприймати іншу думку геть вони не хочуть,

Вникати в глибину? Навіщо їм це все?!

За спиною вони завжди, базікали, регочуть,

Бо твердо переконані: завжди їм все мине!

 

Як тяжко нам з глухими говорити,

Достукатись до їх думок, сердець.

Глухих не можна вмовити і пояснити,

У них свій світ і хай їм грець!

 

Як важко нам з глухими говорити,

Показувати правду всім сліпим:

То наче головою в стіну бити,

То треба буть убогим і дурним.

 

Як смутно нам з глухими говорити,

Показувати правду всім сліпим,

Як журно з ідіотами нам поруч жити,

А сперечатися – то й годі з ним!

 

Як гірко з ідіотами нам сперечатись

Коли вони у дурні шиють НАС!

Світ повернувся — треба долучатись,

Бо не помітим, як мине наш час!

 

Отак живем: з глухими і сліпими,

З дурними, ідіотами і безталанними людьми.

Щасливий: світ не переповнений ще ними,

Я вірю, врешті, переможем МИ!

 

Недоконане завершення 

 

Із одного болота вистрибнув у інше,

У двох калюжах час свій зіпсував…

А виявилося: люди і не кращі і не гірші

Це сам собі я світ Добра намалював. 

 

Я сам повірив в щирість у людини,

Себе запевнив, пересвідчив: Добрі люди є.

В порядність віра виринає із Душі глибини

Я переконаний : колись наука справжня оживе!

 

[1] Див. Грушевського: Хто такі Українці і чого вони хочуть.

Про автора

Close