Шостий день поспіль на світових біржах спостерігається нестримне падіння акцій. Головна причина – раптовий страх пандемії, що штовхає інвесторів переводити кошти з цінних паперів компаній у золото, бонди, кеш та інші більш стійкі активи.

Mind розібрався в тому, чим саме налякані трейдери і чому панічні продажі акцій почалися лише зараз, хоча ЗМІ розганяють істерію навколо коронавірусу вже третій місяць.

Як сильно просіли біржі

Вчорашній четвер у США став днем ​​біржових антирекордів. Американський промисловий індекс Dow впав на 1191 пункт, або на 4,4%, що стало його гіршим одноденним падінням за всю історію. Індекс S&P 500 теж просів на 4,4%, чого не траплялося з 2011 року, а Nasdaq Composite за день втратив 4,6%. Технологічні компанії-гіганти Apple і Microsoft, що залежать від поставок комплектуючих з Китаю, опинилися серед лідерів падіння. Їхні акції подешевшали в четвер на 6,54 і 7,05% відповідно.

Для європейських бірж вчорашній день виявився майже таким саме поганим, як і для американських. Зведений індекс найбільших підприємств регіону Stoxx Europe 600 втратив 3,6%, німецький індекс DAX – 3,1%, британський FTSE – 3,5%, французький CAC 40 – 3,2%.

З урахуванням падіння попередніх п’яти днів усі ключові індекси західних бірж учора увійшли в так звану зону корекції – зменшилися порівняно з попереднім рекордним максимумом більш ніж на 10%, але менше ніж на 20%. Само собою попадання в цю зону віщує довге відновлення – ринкам акцій буде потрібно близько чотирьох місяців, щоб оговтатися від уже зазнаних втрат.

«Глобальні ринки акцій втратили $1,83 трлн за один сьогоднішній день, зокрема, ринок США стиснувся на $1,33 трлн, – написав у четвер старший аналітик компанії S&P Dow Jones Indices Говард Сільверблатт. – За останні шість днів глобальні ринки скоротилися приблизно на $6 трлн, у тому числі американський зменшився на $4 трлн».

Песимізму додає та стрімкість, з якою біржові індекси потрапляли в зону корекції. Експерти побоюються, що фондовий ринок може провалитися крізь цю зону і опинитися на ведмежій території. У цьому випадку наслідки виявляться набагато більш болючими. Ведмежі ринки в середньому тривають 14,5 місяця, а відновлення після них затягується ще на два роки. Востаннє у ведмежій зоні біржі опинялися в період з жовтня 2007-го до березня 2009-го. Їхнє падіння тоді склало 57%.

«Ринки схильні падати різко, коли їх охоплюють страх і невизначеність, і прямо зараз у нас надлишок і того й іншого», – пояснює ситуацію Грег Макбрайд, головний фінансовий аналітик нью-йоркської фінансової компанії Bankrate.

Чому обвал бірж почався зараз

Страх і невизначеність на західних ринках викликало поширення на територіях США і Європи коронавірусу Covid-19, яким заразилися у Китаї понад 82 000 людей, 2800 з яких померли. Нову інфекцію Пекіну до недавнього часу вдавалося стримувати в провінції Хубей. Однак про серйозні спалахи захворювання нещодавно оповістили Південна Корея, Іран, Японія та Італія.

Влада Італії повідомили в четвер, що кількість інфікованих Covid-19 у країні лише за 24 години збільшилася в півтора раза – до 650 осіб, 17 з яких померли. Щоб стримати поширення захворювання, вісім міст у регіоні Ломбардія і одне у Венето закриті на карантин. Жителям заборонено виїжджати з цих міст і рекомендується не виходити з дому, а громадські будівлі, включаючи музеї, школи, церкви і футбольні стадіони, закриті.

Вчора до списку проблемних країн додалися і США. Губернатор Каліфорнії оголосив, що працівники охорони здоров’я перевіряють 8400 жителів штату на наявність коронавірусу. У Каліфорнії зафіксовано 33 випадки зараження Covid-19, майже всі вони припадають на евакуйованих з Китаю громадян. Однак один випадок викликає занепокоєння, оскільки був виявлений пацієнт, що не контактував з хворими і не подорожував місцями спалахів коронавірусу.

За словами відомого економіста Нуріеля Рубіні, який правильно передбачив світову фінансову кризу 2008 року, учасники фондових ринків до цього тижня «обманювали себе» ілюзіями, що епідемію можна стримати на території Китаю, і помилково вважали, що економіка КНР сповільниться через коронавірус тільки на початку року, а до кінця року відіграє втрати.

Новини про закриття на карантин дев’яти міст Італії та виявлення на території Каліфорнії невідомого джерела зараження справили протверезний ефект на ринки. Інвестори раптово усвідомили, що вірус перетворюється на проблему, здатну не тільки підірвати зростання в Китаї, але й безпосередньо вплинути на економіки Європи і США.

Чому інвестори позбуваються від акцій

В інтерв’ю виданню Spiegel Нуріель Рубіні припустив, що цього року економічне зростання в Китаї через епідемію коронавірусу сповільниться з 6% до 2,5–4%, і це спричинить шоковий вплив на інші країни. Доходи і прибутки корпорацій істотно знизяться, а їхні акції на світових біржах, за прогнозом Рубіні, подешевшають на 30–40%.

Якщо захворювання поширюватиметься й далі, що дуже ймовірно, що уряди закриватимуть все більше територій і виробництв на карантин, а громадяни через страх заразитися почнуть самоізолюватись – уникати подорожей і поїздок у громадському транспорті, мінімізувати походи в магазини, ресторани, кінотеатри та інші публічні місця.

Компаніям з транспортного, туристичного, ресторанного та інших секторів економіки доведеться зіткнутися зі скороченням попиту. Багатьом, особливо технологічним корпораціям, загрожує зупинка виробництв через порушення ланцюжків постачань.

Економічні проблеми держав можуть посилитися через схильність урядів перекладати провину і карати зовнішніх цапів-відбувайлів. На думку Нуріеля Рубіні, Китай для відволікання уваги від внутрішніх проблем може запустити силове придушення демонстрацій у Гонконзі або влаштувати військові провокації Тайваню чи В’єтнаму. А Штати запросто здатні почати бомбити Іран.

Хотите обсудить эту новость? Присоединяйтесь к телеграм-чату Lipkan Life Insurance.

Подписывайтесь на наши аккаунты в Telegram и Facebook, чтобы первыми получать важные новости и аналитику.

Про автора

Close