1. “Не кури і не пий, решта наздоженемо!”. Повір, це так. Про наркотики взагалі навіть не думай.

2. Ніколи, крім найважчих обставин, не бери в борг. Ні на бізнес, ні на машину, ні на телефон, ні на подарунок дівчині. Немає грошей – шукай інші варіанти або взагалі забудь. Кредит – перший і найбільший крок до злиднів. Якщо вже взяв – віддай якомога швидше і більше не бери.

3. Запам’ятай, тобі спочатку ніхто і нічого не винен. Ні держава, ні батьки, ні суспільство. Ти не отримаєш нічого, якщо не заробиш це сам.

4. Вчися обмежувати себе. Фрази на кшталт “живемо один раз!” і т. п. – брехня і за ними нічого немає, крім сорому і більш важких наслідків. Ти нічого не втратиш, якщо не купиш айфон або не злітаєш (в кредит) в Париж на Новий рік. Загалом, відмовся, будь мудріший.

5. Поважай себе. Це означає – не женися за “понтами” і показухою, не бреши і не хвалися.

6. Поняття “честь” і “гідність” ніхто не відміняв. Будь людиною, яка не йде на поступки перед совістю. Якщо ти маєш рацію – нічого не бійся.

7. Поважай людей. Навіть тих, хто цього, з одного боку, і не заслуговує. Повага до оточуючих – риса правильної людини.

8. Ніколи не нервуйся. Ввічливість, спокій і коректність відрізняє всіх видатних людей. Дуже допомагає в бізнесі.

9. Уникай непотрібних витрат, відкладай гроші, навіть якщо їх  поки на все вистачає з надлишком. Це не означає “будь скнарою”, це означає – подумай, чи потрібна тобі ця покупка?

10. Працюй відповідально. Шлях до процвітання починається з праці, часто низькооплачуваної. Це не означає, що таку роботу треба робити “на і відвали”. Я спостерігав кілька прикладів крутого кар’єрного зростання людей, не наділених нічим, крім почуття відповідальності. Таких мало і таких цінують.

11. Намагайся вкладати гроші. Не в піраміди і не в “стартапи” друзів. У нерухомість, цінні папери, на депозит в банку, в кінці кінців. Не шукай легких і швидких шляхів збагачення, вони зазвичай ведуть або до злиднів, або за грати. А часто – в обидва пункти одночасно.

12. Вчися. Інтернет суперовий в плані можливостей навчання. Вчися говорити з грошима на їх мові, пройди курси бухгалтерів (дуже корисно!), вчися розуміти бізнес-процеси аж до дрібниць. Навіть якщо це торгівля шаурмою. Чим більше знаєш – тим більше можливостей.

13. Не лінуйся. Вибий з себе це убоге почуття, хоч кулаками. Забудь про ігри і зависання в Інтернеті, краще почитай що-небудь, або поїдь на риболовлю/на прогулянку, сходи в басейн, в кінці кінців. Ніколи не лінуйся, інакше через 20 років будеш боятися залишитися наодинці з собою.

14. Ніколи не починай бізнес “з нуля”. Мається на увазі – з нуля знань, на одних припущеннях. Ідеально починати бізнес у сфері, де пропрацював кілька років і знаєш все від А до Я. Але пам’ятай про пункт 2! Бракує грошей – заробляй, час у тебе поки є!

15. І все ж час – безцінний. Поки ти готуєшся до життя – воно проходить. Головні цінності – не машини,  не квартири і не рахунок у банку, все це вже до 40 років стане зовсім не так цікаво. Завжди знаходь час на хобі, рідних і близьких, нехай навіть на шкоду іншим справам. Все.

Я прекрасно розумію, що слідувати всім п’ятнадцяти правилам майже нереально… Але якщо у тебе є якісь життєві амбіції – постарайся. Обіцяю, ти про це ніколи не пошкодуєш.

Про автора

Close