6

Чиновники задекларували криптовалют на 80 млрд грн. У Верховній Раді зареєстровано проєкт закону для їх легалізації за пільговими умовами.

На початку 2021 року БізнесЦензор розповів про те, які народні депутати Верховної ради володіють криптовалютами на кількасот мільйонів доларів.

З моменту публікації пройшло більше трьох місяців і курси криптовалют значно виросли. Наприклад Bitcoin з 20 січня подорожчав з $37,1 тис. — до $62 тис.

Відповідно, майже вдвічі зросли і статки народних обранців, конвертовані в криптовалюту.

Оpendatabot підрахував, що загалом за 2020 рік українські посадовці задекларували 46 351 біткоінів. За поточним курсом це — 80,7 млрд грн.

Однак задекларовану чиновниками кількість криптовалюти варто ставити під сумнів. Вирогідно, що таким чином значна частина з них намагається обгрунтувати походження нелегальних доходів, отриманих злочинним шляхом, або без сплати податків.

На користь цієї гіпотези свідчить той факт, що найбільшу кількість криптовалюти задекларували чиновники міських рад, працівники нацполіції, прокуратури і Міноборони та чиновники районних рад.

«Інформація про чиновників, які задекларували біткоіни, виглядає вкрай «мутно». Цілком можливо, що серед них виявилася велика кількість просунутих інвесторів. І це легко перевірити, досить дізнатися адресу гаманця і попросити власника підписати транзакцію своїм секретним ключем. Поки більше віриться в бажання чиновників, як їм здається, простим чином «відбілити» свої гроші і піти від податків. Ця схема може виявитися ефективною лише в тому випадку якщо інформація про криптовалюту на гаманцях не стане перевірятися» — вважає Сергій Сароян, керівник компанії Performance Management.

Через відсутність правової бази наразі в Україні криптовалюти — нелегалізовані. Тобто ці активи знаходяться поза законом і цим користуються деякі правоохоронці та чиновники.

Часто працівники правоохоронних органів організовують «спецоперації» з метою заволодіння криптовалютами, які належать іншим особам. Окрім того, набула поширення практика отримання хабарів криптовалютами, оскільки подібний переказ не містить ідентифікатора.

Зараз Україна лише знаходиться в процесі легалізації криптовалют — у грудні 2020 року Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №3637 «Про віртуальні активи», який визначає правовий статус всіх віртуальних активів, в тому числі і криптовалют.

Законопроект визначає криптовалюти, як віртуальні активи. Зокрема в проекті закону зазначено, що криптовалюта — сукупність даних в електронній формі, яка має вартість та існує в системі обігу віртуальних активів.

Регулятором ринку віртуальних активів є Міністерство цифрової трансформації. Воно отримало функції контролю та нагляду за обігом віртуальних активів та постачальниками послуг (криптообмінники та криптобіржі).

Однак прийнятий в першому читанні законопроєкт не встановлює чітких правил оподаткування операцій з віртуальними активами, в перше чергу операцій з криптовалютами.

Ці правила будуть прописані іншим законопроектом. Наразі йде дискусія, за якою ставкою податку має оподатковуватись дохід, отриманий від операцій з криптовалютами.

Представники українського криптобізнесу, а сюди, як видно з їхніх декларацій, сміливо можна віднести народних депутатів та різних чиновників, наполягають на введенні податку в розмірі 5%.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект №2461 «щодо оподаткування операцій з криптоактивами».

Цим законопроектом, авторства 13 нардепів, двоє з яких задекларували «крипту», пропонується:

— звільнити від ПДВ операції з криптоактивами;

— об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств встановити прибуток від операцій з криптоактивами, який визначається як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу криптоактивів та витратами, пов’язаними з їх придбанням або майнінгом;

— базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб встановити інвестиційний прибуток від операцій з криптоактивами, який оподатковується за ставкою 5% (протягом п’яти років).

Водночас, Податковим кодексом встановлено, що громадяни України зі своїх доходів сплачують 18% податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5% військового збору.

Як зараз оподатковується дохід від продажу криптовалюти?

Державна податкова служба опублікувала роз’яснення, як має опубліковуватися дохід, який виник в результаті продажу громадянином криптовалюти.

Дане роз’яснення з’явилось в результаті запиту платника податків, який займається майнінгом криптовалют. Від своєї діяльності він отримав на крипто-гаманець біткоіни і тому у нього виникло питання: Як оподатковуються операції з криптовалютою та як їх декларувати?

У відповідь на індивідуальну податкову консультацію Державна податкова служба зазначила наступне:

Податковим кодексом встановлено, що фізичні особи — резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи, є платниками податку на доходи фізичних осіб (18%) та військового збору (1,5%).

А базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід. Це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, виплачений на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Водночас законним платіжним засобом на території України, є грошова одиниця — гривня. При цьому криптовалюти не мають визначеного правового статусу в Україні. Зокрема, у нас поки що відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.

Простіше кажучи: на даний момент громадянам України, які володіють криптовалютами, не потрібно платити податок на операції «криптою». Водночас, у разі їхнього продажу та отримання доходу від цією операції, настяє обов’язок сплати ПДФО у розмірі 18% від доходу та військового збору — 1,5%.

Як декларувати криптовалюти? ДПС відповіла, що за нормативними документами, що діють сьогодні, відображення в податковій декларації наявності у платника податків криптовалюти чинним законодавством не передбачено. Водночас, при отриманні доходів від операцій з криптовалютою зазначені доходи відображаються у розділі ІІ податкової декларації.

Як криптовалюти оподатковуються в інших країнах?

Багато держав ще не розуміє як ставитися до криптовалют, каже Сергій Сароян, керівник компанії Performance Management.

За його словами, в Індії розробили законопроект, який передбачає повну заборону криптовалют — за їх зберігання, майнинг і передачу буде передбачений штраф, а громадянам дадуть шість місяців, щоб позбутися «крипти».

Китай заборонив майнинг і торгівлю криптовалютами, але не карає за зберігання «монет».

Натомість в Японії біткоін визнали платіжним засобом, а власники цієї криптовалюти зобов’язані сплатити податок: ставка на дохід від операцій криптовалютами варіюється від 15% до 55%.

«В березні японський суд вперше засудив людину за несплату податку на криптовалюти: 56-річний чоловік був засуджений до року в’язниці і штрафу на $202 тис. за подачу неточної декларації. Він заборгував податковій близько $680 тис», — розповідає Сароян.

У Південній Кореї з 2023 року введуть податок в розмірі 20% на операції з криптовалютами, включивши їх в категорію «інші доходи».

У США інтегрували криптовалюту у чинне законодавство, Комісія з цінних паперів і бірж США вважає токени цінними паперами.

«Ситуація з оподаткуванням в США вкрай складна. Воно ділиться на три рівні: федеральний податок, податки штату і місцеві податки (округів і міст). Ставки двох нижніх рівнів сильно варіюються, та й на підсумкову величину податку впливає розмір доходу і час володіння майном (саме так класифікують криптовалюту). Якщо узагальнювати, то ставка знаходиться в діапазоні 10-35%. Користувачі зобов’язані повідомляти про свої угоди IRS (відомство внутрішніх доходів США). Причому, це стосується не тільки інвесторів, але і тих хто отримує криптовалюту за послуги, оплачує покупки або виплачує ними зарплату/ренту», — розповідає керівник компанії Performance Management.

Як бачимо в Україні лобіюється ідея встановити пільгову ставку оподаткування доходів від продажу криптоактивів в розмірі 5%.

Ця ставка рівнозначна ставці при легалізації доходів в рамках податкової амністії, ініціатором якої є президент Володимир Зеленський і за яку нещодавно проголосувала Верховна рада в першому читанні.

Згідно з правилами податкової амністії, колишні та діючі чиновники і депутати не матимуть права на пільгову легалізацію доходів. Таким чином, законопроект про оподаткування доходів від криптовалюти під 5% може стати такою лазівкою.

Хотите обсудить эту новость? Присоединяйтесь к телеграм-чату Lipkan Life Insurance.

Подписывайтесь на наши аккаунты в Telegram и Facebook, чтобы первыми получать важные новости и аналитику.

Про автора

Close